יום ראשון, 10 בפברואר 2013

אדריכלות אהבה לוולנטיינס

בשבוע הבא יחגגו חלקנו את ה- Valentine's day, וזו הזדמנות מעולה בשבילנו לראות חלק מהמבנים המרשימים שנבנו בשם האהבה!

1. הטאג' מאהל בהודו
אחד משבעת פלאי העולם החדשים, והמבנה המפורסם ביותר שנבנה בשם האהבה הוא הטאג' מאהל, בעיר אגרה, הודו. הארמון נבנה כמחוות אהבה של הקיסר לאשתו, שמתה בגיל 38 לאחר לידת בתם, וביקשה לפני מותה מבעלה שינציח את אהבתם הגדולה. בניית הארמון החלה בשנת 1630 ונמשכה 23 שנים. שטחו של הארמון כ- 700 דונם, והוא נבנה בסימטריה: אזור שער מפואר, גן המחולק ל 4 רבעים על ידי תעלות מים, אזור מרפסת מרוצפת שבצידה הדרומי מסגד פתוח הפונה צפונה, בצידה הצפוני ג'וואב (מבנה זהה למסגד ובתמונת ראי) ובמרכזה מבנה המאוזוליאום עצמו. גן אור הירח נמצא מעברו הצפוני של נהר הג'מונה, ורחבת הבזאר לפני שער הכניסה. המבנים עשויים מאבן חול אדומה מלבד המאוזולאום שבנוי משיש אלבסטר. המשורר ההודי הגדול רבינדרנאת טאגור היטיב לבטא את המבנה ואת הרקע הסיפורי שעליו הוא נבנה, במילים: "דמעה על פני הנצח".
http://www.tajmahal.org.uk/history.html

2. טירת בולט ב''אי הלב'' בניו יורק

הטירה הזו נמצאת על אי הלב, אחד מתוך "אלף האיים" שבמפרץ אלכסנדריה בנהר סיינט לורנס בניו יורק. היא נבנתה על ידי ג'ורג' בולדט על שטח של כ-20 דונם, עבור אישתו האהובה לואיס. הבנייה החלה בשנת 1900 ותוכננה להסתיים ב 1905, אך שנה לפני הסיום נפטרה אשתו של בולדט, שעצר את הבנייה ועזב את האי שבור לב ולא חזר אליו עוד לעולם. במשך 73 שנים, עד שנת 1977 עמדה הטירה נטושה עד שהוחלט לשפץ ולשקם אותה ולהפוך אותה למקום תיירותי. הטירה כוללת 6 קומות, 120 חדרים, תעלות, גשר מתרומם, גנים איטלקיים ותחנת כוח. כיום זוגות רבים מתחתנים בטירה של האי שמסמלת אהבה נצחית.


http://www.originalbuzz.info/index.php/2012/01/architectural-building-love/

3. סיפור האהבה התל אביבי של משפחת געצל שפירא: 

מאיר געצל שפירא, איש עסקים עשיר מארה"ב עלה לארץ יחד עם אשתו סוניה, ובנה בשבילה בית בלב תל אביב של היום, במקום שבשנת 1922 היה שומקום חולי ששיירות גמלים חוצות. הוא אפילו ריצף בשבילה שביל מהבית לים כדי שתוכל לצעוד בו בנוחות. מחוות האהבה הנ"ל לא הספיקו לסוניה והיא עזבה אותו עם איש אחר. מאיר לא אמר נואש וניסה לזכות בלב אשתו מחדש בכך שייקרא לשני הרחובות שלהם על שמה ועל שמו. סוניה לא התרשמה וגם לא ראש העיר דאז דיזנגוף שלא הסכים למהלך והסכסוך הועבר לאגף שמות הרחובות בעירייה שנתן לסימטאות את השמות ה ''זמניים'' - סמטה פלונית וסמטה אלמונית.


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3102884,00.html

4. ''קן הסנונית''
"קן הסנונית" היא טירה שניצבת על צוק בגובה 40 מטר ביאלטה, אוקראינה, ונבנתה ב- 1912 כמקום מסתור ל"פגישות אהבים". אורכה 20 מטר ורוחבה 10 מטר, והיא נבנתה בסגנון התחייה הגותית. האגדה מספרת כי המקור של הטירה נטוע עמוק בימי הביניים, עת גנרל רוסי חזר עם שבויה שבה התאהב בשדה הקרב ובנה עבורה את הטירה הזו. 

http://ua-traveling.com/en/article/swallows-nest


5. טירות אהבה נוספות ברחבי העולם:

למשל טירת טורצ'יארה בצפון איטליה:http://www.baba-mail.co.il/Content_14044/%D7%98%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%90%D7%94%D7%91%D7%94.aspx

6. Big (heart) NYC
חברת האדריכלים הדנית "Big" הציבה בשנה שעברה (2012) מיצג לוולנטיינ'ס דיי בניו יורק. המיצג, שנקרא Big (heart) NYC הוא מבנה קובייתי בגובה 3 מטר, שמורכב מ- 400 צינורות לד אקריליים שקופים שעוטפים לב אדום גדול. הצינורות השקופים שוברים את האורות הבוהקים של הטיימס סקוור ומפיצים את סמל האהבה בכיכר העיר. 


http://www.designboom.com/design/big-architects-valentines-day-sculpture-in-times-square


תגובה 1:

רחלי סטוקר אמר/ה...

גם אני רוצה שיבנו לכבודי איזה בניינצ'יק :)